Bigstock mother talking with son child 83206901

Çocuklar Aslında Sınır Severler!

22.09.2018

Evet tatil de kural konulmaz! Neden mi nasıl ki çocuklarımız bir şeyleri ağlayarak, tutturarak ya da küserek yaptırmaya bir anda alışmadılarsa bir anda da bırakamazlar. Bizim çocuklarımızla ilgili olayları bir an önce sonucunu düşünmeden çözmek için her dediklerini uzun zamandır o şekilde yaptığımızdan kaynaklandıysa bir anda da bırakamazlar.

Nereden mi çıktı bu yazı? Kısa bir tatildeyim tabii ki yıllardır hayatımda en çok çocuklar ve aileler olduğu için doğal olarak onlar çekiyor dikkatimi. Bakıyorum bazı aileler gayet prensipli, tutarlı ve karar yetiştirmiş çocuklarını. Hal böyle olunca ebeveynleri ile aralarındaki ilişkiye bakarak tam tersi ilişkisi olan aileler o an ters giden bir şeylerin olduğunu fark edip çocukları ağlasa da, tuttursada ya da küsse de duymamaya, kocaman büyüyen gözlerle onlara bakmaya, kollarından çekiştirmeye, işaret parmaklarını sallaya sallaya konuşmaya başlıyorlar. Ah diyorum içimden ah onun yeri burası değil ki hatta bu tarz ile hiç değil. Nasıl çocuklarımız bu olumsuz davranışlara bizim tutarsız ve anı kurtarma düşüncemiz yüzünden uzun zamanda alıştılarsa bir o kadar uzun zamanda bırakacaklardır.

 Lütfen unutmayalım çocuklar sadece tatilde, kalabalıkta ve toplum içindeyken değil evde de sakinken kararlı ve tutarlı ebeveyn severler… Çocuklar aslında sınır severler!