Stubborn child image

2,5 Yaş Bunalımı

Artık 2,5 yaşındayım, aman Allah'ım ne kadar arada kaldım, ne 2 yaş gibi bebeğim, ne de 3 yaş gibi çocuk... Ben neredeyim anne? Ya ben ne yapmalıyım? 

2,5 yaş çocuğu, sorar da sorar, sordukça, içinden çıkılmaz bir boşluğa düşer, düştükçe anlam veremediğimiz hareketler sergiler...

Sakin olun o artık 2,5 yaşında, gelişiminin en büyük krizlerini yaşadığı bir dönemde..Bu döneme kriz dönemi diyorum ben, bu yaş anneler babalar beni çok iyi anlar...  Çocuk dengesiz, kararsız, isyankâr ve olumsuz bir döneme girmiştir.

Çevremde ki kimsenin sözünü dinlemek istemiyorum, hatta onlar yap dedikçe tersini yapıyorum, çekilin etrafımdan, kimseden yardım istemiyorum, karışmayın bana, alanlarımı kısıtlamayın, hareket etmek istiyorum, araştırmak istiyorum, bıktım yasaklarınızdan, yemek istemiyorum, senide istemiyorum, oyunda istemiyorum... Bir 2,5 yaş ruhu, işte bu cümleleri düşünür ve bu düşünceler doğrultusunda yolunu çizer.

Yasaklar koymayın hemen, ilk çatışmalarınız başlayacak, olabildiğince geçiş sürecindeki çocuğunuza yardımcı olun, siz inatlaştıkça karşı koyma bunalımı uzayabilir. 

2,5 yaş sinir sisteminin gelişimde bir dönüm noktasıdır, hayal gücü gelişimi bu dönemde artmaya başlar. Günlük yaşamında gelgitler çok yaşadığı için, geceleri korkulu rüya görme olasılığı çoktur. Bu günlük gerilimler çocuğun uyku düzenini etkilemektedir. 

Bu bunalım süreci 3 yaşlarına doğru yavaşça azalmaya başlar, geçiş dönemi dediğimiz 2,5 yaşı ne kadar sağlıklı atlatırsak, ileri ki yaşları daha sorunsuz geçirebiliyoruz. Fakat 2,5 yaşta oluşan saplantılar, gerginlikler yeterince anlaşılamayıp aileden ters tepkiler almaya dönüşürse sonraları yerini inatçılığa ve direnç geliştirmeye bırakır. Kritik gelişim dönemlerinde, çocuğunuzu anlamaya, ona yardımcı olmaya özen gösterin. Bu dönemleri verimli geçirmek aile-çocuk arasındaki ilişkiyi de güçlendirecektir.