Marketing certifications banner 1475872180421

Moda Meslekler!!! "Yaşam Koçu, Oyun Terapisti"

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz iki tanım var. Oyun terapisi ve yaşam koçluğu…

Birçoğumuzun bu alanlarda destek almak istediğinde çok da detaylı inceleme yapmadan sadece belgelerine, ofislerin şıklığına, kişinin birkaç kişi tarafından tanınıyor olmalarına bakarak karar verdiği kişiler oluyor. Sonra da ne yazık ki uzaktan eğitimle, özel üniversitelerde çok puana gerek duymadan okunan bölümlere ya da hiç ilgisi olmayan başka bir üniversiteyi bitirdiğinizde basit bir sınava girip giriş yapılarak bırakın bir iki yılı toplasanız üç beş aya denk gelmeyecek konu ile ilgili sözde eğitimlerden alınan belgelerle ortaya “Yaşam Koçu” “Oyun Terapisti” vb. gibi son zamanlarda “moda” olan eğitim danışmanlık bölümlerine itibar edilip gidilmesi…

En acısı da yıllardır bu işin içinde olan bazı eğitmenlerin, deneyimli annelerin, bu şekilde başka sektörde çalışıp kısa bir eğitim programından aldığı belgeye itibar edilerek gidilip projeksiyondan yansıtılıp okunarak verilen eğitimlere ya da tamamı renkli oyuncaklardan oluşan doğallıktan oldukça uzak oyuncaklarla donatılmış, karışık desenli halılardan her bir duvarında ve köşesinde ayrı uyaranın olduğu sözde oyun terapisi odaları!


Yıllardır eğitim sektörünün içinde binlerce çocuk ve veli ile tanışma ve gözlemleme, hayatlarına bir nebze de olsa dokunma fırsatı bulmuş biri olarak üzülüyorum. Neye mi?

Öncelikle danışanların zaman kaybına, sonra da bu sözde işi yapan insanlara inanmalarına, hatta inanmakla kalmayıp yıllardır bu işi yapan öğretmenleri sorgulamalarına, henüz kendi kendine dahi inanmayan bu bazı sözde bilirkişilere inanıp söylediklerini çocukları hatta aileleri üzerinde denemeye kalkışmalarına…


Sizlerden tek ricam lütfen dönemsel gelişen moda mesleklere inanmayın. Çok araştırın, çok sorgulayın. Danışmanların konu le ilgili tecrübelerini öğrenin, neden bu işe başladıklarını, hedeflerinin ne olduğunu sorun cevapların sizi ne derecede tatmin ettiğini göz önünde bulundurarak karar verin.