Shutterstock 264896060 818x460

Okul Öncesi Öğretmenliği..

20.10.2018


Üç kelimeye ne kadar önemli bir görev yüklenebilirse o kadar yüklendiğini bilmemiz gerekir bu mesleğin adını duyduğumuzda. Çünkü ifade ettiği anlam sayfalara, kitaplara dahi sığmayacak kadar büyüktür. Bu mesleğin sahip olmamızı beklediği vicdan içimizdeki en saf duygularla beslenir kendi çocukluğumuzdan kalan. Öğrencilerimize iyi gelmek için hayatımızın geri kalanından sıyrılıp gireriz sınıfımızın kapısından.

Bizler aldığımız emanete bir kelebek kanadına dokunur gibi dokunuruz. İncitmekten kaçınarak ve mükemmelliğine, renklerine hayran olarak her defasında. Her yeni güne gücümüzü toplayıp derin bir nefes alarak başlarız. Kocaman gülümseyerek “Günaydın” deriz her sabah. Bıkmadan usanmadan dinleriz hikayelerini. Hiç bozuntuya vermeyiz “yarın…” diye başlayan ama ‘dün’ü anlatan cümlelerini duyduğumuzda. Ortak oluruz heyecanlarına, hayallerine, kendi dünyalarına. Bacaklarımıza sarılan küçük ellerini öperiz güzel yanaklarına kıyamadıkça. Öyle çok koklarız ki onları, kıyafetlerini bile kokularından tanır hale geliriz kısa zamanda. Gözlerimizin önünde açılan dilleri, gelişen, kalemle birleşen küçük parmaklarıdır en büyük hediyemiz. Gözlerindeki parıltı en güzel mükafattır bizim için. 

Parmaklarına kıymık batsa onlarla birlikte acır canımız. Bir anlığına göremesek onlardan birini kalp atışlarımız hızlanır ve dünyamız durur o an. Bir hayal kırıklıklarına şahit olsak uykularımız kaçar. Onların her bir gözyaşı bizim içimize damlar.

Biliriz hayatlarına şekil verdiğimizi. Yetişkin birer birey olduklarında bu yaşlarını nasıl yansıtacaklarının bilincinde olur bütün enerjimizi aktarırız onlara. Işıkları hiç sönmesin ve geleceklerini daima aydınlatsın diye sevgi ve özveriyle yaparız işimizi. Özgür olsunlar, hoşgörülü, saygılı bir o kadar da kendinden emin insanlar olsunlar diye binbir çeşit formül üretiriz her gün. En çok da mutlu olsunlar isteriz. Kahkahalarımızı onlara bulaştırıp huzur dolarız. Her koşulda cennetler yaratırız çocuklarımıza.

Okul öncesi öğretmeni olmanın getirdiği sorumluluğu ve bize armağan ettiği keyifli günlerin kıymetini biliriz. Bizler toplumun değersiz etiketlerini üzerimizden söker ve gerçek birer “öğretmen” oluruz en değerli varlıklarımız, çocuklarımız için…