Play          wi840he560mocropbgwhite

Çocuğa Odaklanabilmek

12.11.2018

“Çocuğun denediği bir işten yorulacağı endişesine girmeyin.” der bir sözünde Maria Montessori ve çok haklıdır aslında.

Çünkü çocuklarımıza çağımızda en az sunulan iki önemli kelimesi denemek ve deneyimlemek… Ve en önemlisi odaklanabilmek.

Evet odaklanabilmek, şimdiki eğitimin hangi aşamasında bu zaman veriliyor ki çocuğa? Sürekli bir koşturma, kıyaslama ve zorunlu yapılan anlamsız testler, biz size en iyiyi seçeriz imajı ve buna göre çocukları derecelendirme.

Düşünün ki bu testlerin yapıldığı zamanda çocuk hasta, uykusuz ya da evde yaşanılan olumsuz bir durumda (ailenin başarılı olması endişesiyle) okula gelmiş sizce ne kadar sağlıklı olur çocuğu bu testlerle değerlendirmek, iyi analiz etmek lazım.

Oysaki en iyi gözlem çocuğa doğal ortamında müdahale etmeden gözlemlemektir. Bir odaya alıp bir kâğıt bir kalem verip odaklanmasını beklemek değil bu birçok ailenin de desteklediği en büyük yanlışlardan biridir.

Farz edelim ki elinizde pasta malzemeleri var, en güzel pastayı en doğru şekilde (ki kime göre doğru) sadece mutfakta mı yapar çocuk, yoksa açık bir alanda istediği zamanda yaratıcılığını daha çok ortaya koyarak mı yapabilir? Bir düşünün lütfen bu durumu değerli ebeveynler.

Bilin ki her koşulda en iyi cevabı her zaman çocuk verecektir. Deneyecek, yorulacak ve kendini fark edecek. En büyük kazancınız ne olarak biliyor musunuz çağımızın sorunundan kurtulmak “Odaklanabilmek”.