14

Çocuklarımızın Gizli Gücü: Adaptasyon Becerileri

Çocuklarımız yeni bir durumla karşılaştığında ya da gelişimsel dönemleri dolayısıyla, bizlerin onlar adına yeni bir adım atması gerektiğinde ilk hissettiğimiz duygu çoğunlukla ‘panik ve endişe’ oluyor. Bu bazen bir ev değişikliği bazen bir boşanma bazen bir tuvalet eğitimi ya da bu aralar en çok konuştuğumuz pandeminin getirdiği yenilikler olabiliyor.

Aslında bu tarz durumlarda hissettiğimiz birçok olumlu ya da olumsuz duygu çocuklarımızdan daha çok bize ait şeyler. Bizlerin yeniliklere ve adapte olabilme becerimize bakış açımızla ilgili oluyor.

Çocukluk çağlarımız, şüphesiz değişikliklere adapte olma becerimizin en yüksek olduğu yaşlardır. Çünkü hızla büyüyüp çok farklı şeyler deneyimliyoruz. Bir lunapark gibi o aletten o alete koştuğumuz kimini çok eğlenceli kimini korkutucu bulduğumuz bir süreç.

Ama bizler ebeveynler olarak çocuklarımız yeni bir durumla karşılaştığında, onlar henüz anlamlandıramamışken onlar adına duygularına karar veriyoruz. Bir masada ya da aile ortamında belki telefonda konuşurken belki de çocuğun yüzüne ve çocuğun varlığını hiçe sayıp ‘bu çocuk buna nasıl alışacak’ derken buluveriyoruz kendimizi. Sahiden nasıl alışacak diye kaygılandığımız o çocuk mu yoksa kendimiz miyiz?

Çocuklarınızın adaptasyon becerisine güvenin. Bırakın deneyimlesinler. Zorlandıkları yerlerde arkalarında bir destek, yanlarında ellerini tutan kişiler olun. Ancak yeni bir şeyi denemenin ve öğrenmenin hazzından çocuklarımızı mahrum etmeyin. Öncesinde onları rahatlatacak bilgiler verin ancak duygularına onların adına karar vermeyin. Bırakın lunaparktaki aletlerin bazılarından hoşlanmasınlar bazılarına bayılsınlar. Onlar hayatlarının bu döneminde en çok da kaşif olmak için varlar.


Uzman Klinik Psikolog Ece Kerim